top of page

 בת מצווה אחרת

טקס חניכה אישי למעבר מילדה לאישה

להעניק לבתך עוצמה, השראה ויופי
בכניסתה בשער הנשיות

 תהליך אישי מעצים  בליווי והנחיה של נעמי כץ,
מחברת הספר: "ביוטיפול: נערות. עוצמה. יופי."

להרשמה מלאו פרטים

תודה על ההרשמה!

* לאחר ההרשמה תצורף לרשימת דיוור

Subscrib

מהי בת מצווה אחרת?

טקס בת המצווה הוא הזדמנות נפלאה עבור הנערה לעבור תהליך חניכה עמוק ומשמעותי כחלק מהתהליך של הפיכתה מילדה לאישה. כמו טקסים רבים בתרבות שלנו הטקסים המקובלים של בנות המצווה איבדו מעומקם ומהרלוונטיות שלהם עם השנים, ובמקרים רבים הם הופכים לאירוע שהמשמעות שלו היא ברובד החיצוני בלבד והוא חסר משמעות עמוקה יותר.

 בת המצווה משמשת הזדמנות אמיתית ויוצאת דופן ליצור חניכה מתאימה לבנותינו, לציין את הרגע שבו ילדה נכנסת לתקופת ההתבגרות, ולהדגיש את התהליך האישי של מעבר מילדה לאישה.

 

הפיכתנו לנשים לא קורית ביום אחד שבו נערכת החגיגה. בת המצווה מציינת את תחילתו של התהליך הזה, ובקריאה שלנו לחגוג אותו אנחנו נענים לבתנו שבאופן טבעי, מבקשת שנעניק לה כלים שיסייעו  לה במסע שלה להיות אישה.

 

בתהליך שנעבור יחד, נפתח את היכולת שלה ליצור מערכת תמיכה המורכבת מחבריה, מבני משפחתה, ומנשים מבוגרות ממנה שמהן היא מושפעת. כל מי שהיא תזמין לחגוג איתה יהפוך לחלק ממערכת תמיכה זו.

 

בו זמנית, נפתח את היכולת שלה להתחבר לקול הפנימי שלה כדי שתוכל להבין מה נכון עבורה? ואיך היא תוכל לקבל החלטות טובות במהלך התבגרותה?

דרך התהליך תוכלו: 

להעניק לבתכם כלים שיתמכו בה בהתבגרותה, ולפתח כלים שיעזרו לכם לסייע לה

לעודד אותה להתחבר לקול הפנימי שלה, וכך לתמוך ביכולתה להאמין בעצמה ולקבל החלטות טובות

לעזור לה לבנות מערכת תמיכה אישית התומכת גם בכם במסע איתה

לפתח ולשמר תקשורת פתוחה בין כל בני המשפחה

 

לקחת חלק בהגדרה חדשה של מקומן של הנשים בתרבות ולתת לבתכם להבין מה זה אומר לה להיות אישה בימינו

מה קורה בתהליך בת מצווה אחרת?

באפשרותכן לבחור מתוך מספר אפשרויות לקיום תהליך שיתאים עבורכן: 

מעגל נשים משפחתי

מעגל של נשים במשפחת הילדה, בו אנחנו אנחנו עובדות על היכולת שלנו לראות זו את זו 
ולהקשיב לעצמנו ולנשים האחרות במשפחה. 
אנחנו מעמיקות את החיבור בינינו דרך החיבור לעצמנו
ולומדות מה ההשפעה שלנו על בת המצווה
ואיך נוכל לעזור לה בדרכה בחיים, ולשמש לה דוגמה. 

 

מעגל נשים

מעגל חברות

נערת בת המצווה וחברותיה נפגשות למעגל של התחברות לעצמן ואחת לשנייה. 
אנחנו מתמקדות בחיבור לקול הפנימי שלנו וביכולת להקשיב לעצמנו במיוחד בקבלת החלטות.  בנוסף, יש דגש על בניית מערכת תמיכה בין הבנות, כולל פיתוח יחסים משמעותיים ותקשורת פתוחה עם הורינו ועם חברותינו.

girls circle hands.jpeg
מעגל חברות

תהליך קבוצתי

מפגש ראשון - חיבור לקול הפנימי ( כ-3 שעות) 

העולם של בנותינו מבלבל, כל הזמן צריך לסנן את ההשפעות שעלולות להציף אותנו. במפגש הזה, ניזכר ביכולת שלנו להתחבר לקול הפנימי שלנו ולהקשיב לבקשות הלב כדי לקבל החלטות נכונות וטובות עבור עצמנו.  נלמד תרגילים לחזק את החיבור הזה ונתרגל אותם במהלך כל שלבי התהליך. 

heart seed.jpeg
הקול הפנימי

מפגש שני - אני והגוף שלי ( כ-3 שעות) 

כדי לאפשר לבנותינו כניסה בריאה לשער הנשיות, חובה עלינו לתמוך בפיתוח יחסים מכבדים ואוהבים עם הגוף, כנגד הרבה מאוד השפעות אחרות. במפגש הזה נתבונן בדרך שבה אנו רואות את גוף האישה והשפה שבה אנו מדברות על עצמנו. נדבר על המחזור החודשי והקסם שקיים בגוף. 

body flower.jpeg
הגוף
שלי

מפגש שלישי - מנהיגות נשית ( כ-3 שעות) 

מהי מנהיגות נשית? מי היא מנהיגה? איך אני מנהיגה את עצמי? איזו תכונות של מנהיגות למדתי מהנשים שבאו לפניי - אמא, סבתא, נשים בסביבתי? מה זה אומר לי בכלל להיות אישה כיום? במפגש הזה נבחון את התכונות של מנהיגות נשית, ונבין כיצד אנחנו יכולות להביא את עצמנו לידי ביטוי בדרך טבעית ונכונה לנו. נדבר על ״זקנות השבט״ בחיים שלנו - הנשים שמשמשות כמודל לחיקוי שמהן נוכל ללמוד ולקבל השראה.

moon leader_edited.jpg
מנהיגות
נשית

מפגש רביעי - יצירת סביבה תומכת ( כ-3 שעות) 

הבנות שלנו גדלות בעולם שכמעט ואין בו אינטימיות. הן זקוקות לעזרתנו כדי ללמוד לפתח חברויות משמעותיות. מהן התכונות של חברה טובה? איך לבנות אמון ביחסים? במפגש הזה נתבונן בעצמנו כחברות וביכולת שלנו ליצור מעגל שיתמוך בנו לאורך כל תהליך ההתבגרות.

enviro.jpeg
סביבה
תומכת

תהליך משפחתי

מפגש ראשון - פגישת חזון ( כ - 1.5 שעות) עם ההורים ועם כלת השמחה שבה נדבר על בניית הטקס עצמו ונגדיר את ההכנות הנדרשות על ידי בת המצווה ובני משפחתה

במפגש הזה, נתחבר יחדיו לכוונה ולמהות, ונבין מהו החזון שלכם לבת המצווה של בתכם - גם בהקשר של התהליך שהיא תעבור וגם בנוגע לטקס שנערוך עבורה. תהיה לנו הזדמנות לשמוע מכל אחד, ובמיוחד ממנה - כדי להבין מהו התהליך הכי נכון לכולם. תקבלו שאלות מקדימות שעליהן תוכלו לחשוב לפני הפגישה. מומלץ לא לדון ביניכם על השאלות אלא לבוא לפגישה כל אחד עם החזון שלו, ואז נחבר הכול כשנשב יחד.

כל אחד ישתף ויספר איך הוא רואה את התהליך. תצאו מהפגישה הזאת עם משימות והכוונות לתהליך.

נטיעת
הכוונה

מפגש שני - אחת על אחת  ( כ- 1.5 שעות ): פגישת ליווי לנערה שבה נעבוד יחד על ההכנות שלה.

המפגש הזה יתקיים כמה שבועות אחרי הראשון, אחרי שהנערה התחילה לעבוד על המשימות שלה. אני אלווה אותה בעבודה זו והפגישה הזאת מיועדת לשיחה פתוחה שתאפשר לה לשתף את ההצלחות והקשיים שלה. יחד, נבין מהם הצעדים הבאים שלה בתהליך.

ליווי אישי

מפגש שלישי - מעגל נשים  ( כ- 3 שעות ):  הנחיית מעגל נשים לקראת הטקס עצמו.

ההתבגרות של כל אחת  מושפעת מהדוגמאות שאנחנו רואות מסביבנו - הנשים המבוגרות מאיתנו שמלוות אותנו בחיים.  במפגש הזה נקבץ את נשות השבט שלה - כל מי שמשפיעה עליה בחייה - זה יכול לכלול רק את נשות המשפחה או גם חברות שלכם ו/או שלה. מראש, נבקש שכל אחת תגיע מוכנה עם  מתנה שיכולה להיות פיזית או נפשית - אותה היא רוצה להעניק לבת המצווה. כולנו נצא מהמעגל הזה עם תחושה של אחדות, של שבט נשים שמלווה ילדה במעבר לאישה. נערת בת המצווה תדע שהיא מלווה תמיד בדרכה בחיבוק המכיל של נשים שבאו לפניה.

מעגל נשים

מפגש רביעי -   טקס בת המצווה ( כ- 3 שעות): הנחיית טקס בת המצווה אישי לכל המשפחה ולאורחים.

מזל טוב! בהקשר שתחליטו - מסיבה גדולה, מפגש אינטימי בבית, מה שנראה לכם הכי נכון למשפחתכם - נחגוג יחד את בת המצווה של בתכם. הטקס ייערך לפי החזון שבנינו יחד בתהליך ויאפשר הזדמנות לכל האורחים להשתתף ברגע המשמעותי הזה בחיי הנערה.

טקס בת המצווה 

מסלולים

מעגל נשים משפחתי או מעגל חברות

מפגש אצלך בבית (כ-3 שעות) - 3200 שח.

תהליך משפחתי

כולל 4 מפגשים (2 פגישות, מעגל נשים וטקס) - 5400 שח.

תהליך ליבה 

גרסה מצומצמת של התהליך המשפחתי, כוללת שתי פגישות - פגישה ראשונה (כ-3 שעות): היכרות עם ההורים ואח"כ עבודה אישית עם נערת בת המצווה, פגישה שנייה: הנחיית הטקס - 3800 שח.

 

תהליך קבוצתי

תהליך משותף לקבוצה של נערות הכולל 4 מפגשים קבוצתיים (3 שעות כל מפגש) - 950 שח לנערה, מינימום 7 משתתפות. 

*למשפחות המשתתפות בתהליך הקבוצתי ניתן לשלב טקס אישי בעלות של 2800 שח (כולל פגישת חזון עם ההורים ועם כלת השמחה)

**המחירים לא כוללים נסיעות.

Logo_Naomi_Eye_White3.png
Logo_Naomi_Eye_White3.png
Logo_Naomi_Eye_White3.png
Logo_Naomi_Eye_White3.png

מהו מקור טקס בת המצווה?

 

טקס בת המצווה הוא לא טקס החניכה המקורי לבנות מתבגרות בתרבות העברית. נראה שהטקס המקורי אבד במהלך הדורות שבהם מקומן של הנשים ביהדות נהיה משמעותי פחות , במיוחד לצד עליית כוחם של הרבנים הגברים.

 

במאה ה-19 באירופה, רבנים בזרמים מתקדמים ביהדות התחילו לקיים טקסי בת מצווה לבנות מתבגרות. מעט העדויות הקיימות מציינות שטקסים אלו כללו לפעמים ברכת שהחיינו, וסעודה חגיגית לקבוצה של בנות החוגגת ביחד.

 

ב1922, הרב מרדכי קפלן, מייסד 'התנועה ליהדות מתחדשת', העלה את בתו, ג'ודית, לתורה בבית כנסת בניו יורק. טקס זה נחשב לבת המצווה הציבורית הראשונה והיה, למעשה, ניסיון לאמץ את טקס בר המצווה, ולהתאימו לבנות.

footer.jpg

על נעמי

אני אשת חינוך, העובדת עם בני נוער ומבוגרים כדי לפתח חיבור לקול הפנימי ולהגדיר מחדש את מקומן של נשים בתרבות. אני ממייסדות עמותת Her Wisdom, המוקדשת לטיפוח הייחודיות שבמנהיגות נשית. ב־20 השנים האחרונות אני מלווה נערות תוך שילוב ניסיוני בחינוך והיכרותי המעמיקה עם חוכמתן העתיקה של נשות שבטי האדמה, המשמשת עבורי מקור להשראה.

״נעמי מביאה עמה נסיון עשיר, ידע ותפיסת עולם עמוקה ורחבה לגבי נערות מתבגרות, הורות ותהליכי התפתחות בהקשר תרבותי וחברתי.״

אסנת לב ארי, אמא ל-2

יעל, 13

״ למדתי להסתכל על מה זה להיות אישה וקיבלתי הרבה דברים שיעזרו לי בעתיד ולאורך כל חיי.״

״ נעמי לא התיימרה להיות בעלת "התשובות", אבל היא חשפה אותנו לתובנות שלא היו לנו קודם לכן, וגרמה לנו לחשוב על דברים שרבים מאיתנו לא הרהרו בהם.״

שירלי ויסקרלו, אמא ל-2

מוזמנים לקבוע שיחת חזון ללא תשלום:

bottom of page